sobota 16. mája 2009

Lietadlo


Di fascinujú lietadlá. V Tescu vždy možno nájsť rôzne crafts and arts a my sme si všimli model lietadla z penového materiálu, ktorý sa dal veľmi ľahko poskladať. Balíček obsahoval aj farby na vymaľovanie. Nálepky v tvare hviezdičiek sme tiež kúpili v Tescu. No a výsledok vidíte na fotografii.

piatok 15. mája 2009

Štvorylka




Ráno sme vstávali ako obvykle. Trošku sme si s Di ešte poležkali v posteli, potuľkali a pojašili sa. Čakal nás veľmi zaujímavý deň. V Krompachoch sa dnes organizoval festival tanca a pokus o zápis do Guinessovej knihy rekordov v tancovaní štvorylky. A keďže tancovali aj moji bývalí žiaci, vybrali sme sa s Di túto akciu zdokumentovať. Pred začatím štvorylky sme využili chvíľku, že detské ihrisko je prázdne, takže Di mala šmýkľavku, hojdačky a pieskovisko len pre seba. Potom sme už vyšli v ústrety davom. Di bola spočiatku prekvapená z obrovského množstva ľudí, takže sa držala len "mojej sukne", ale postupne sa adaptovala. Očividne jej ešte mená ako Zlatica Puškárová, Patrik Švajda, Viky Ráková či Old school brothers nič nehovorili, ale zato očká jej žiarili zo šmolkovej zmrzliny, od ktorej mala celé ústa a jazyk modré, akoby strávila najmenej hodinu pod vodou...ale veď dobre, popri skvelých výkonoch tanečníkov si to určite nikto okrem kruhu našich priateľov nevšimol.

štvrtok 14. mája 2009

Strom


Každý štvrtok s Di chodievame do FMC Mamulienka, kde sa stretávame s mamičkami a detičkami. Aj dnes sme sa tam s Di vybrali a veľmi sme sa tešili. Dnes sme vytvárali stromy, ktoré si môžete pozrieť na fotografii. Potrebovali sme k tomu:
papierovú rolku (z toaletného papiera), hnedú temperovú farbu, štetec a nádobu na vodu, zelený výkres A4, nálepky s motívmi kvetov a nožnice.
Najprv sme nahnedo vymaľovali papierovú rolku. Kým farba schla, vystrihli sme zo zeleného výkresu kruh a naň sme nalepovali nálepky s motívmi kvetov. Nalepovanie nálepiek je momentálne pre našu Di in. Do rolky sme urobili nožnicami dva zástrihy, do ktorých sme kruh zasunuli. A nádherný papierový strom bol na svete.

streda 13. mája 2009

V Zoo



Dnes sme vzali Di do Zoo v Spišskej Novej Vsi. Videli sme leva, tigra, šimpanza, lemury, lamy, ťavy, jaguára, pumu, emu, pštrosy, pestrofarebné papagáje,labute, kozliatka a iné zvieratká. Dozvedeli sme sa o paralelnej evolúcii a problémoch na Madagaskare, ktoré nepriaznivo vplývajú na nádhernú ostrovnú prírodu. Di sa vytešovala a aj počasie bolo pekné a slnečné, pofukoval studený vetrík, ale aspoň nám nebolo horúco. Po prehliadke všetkých zvieratiek Di otestovala všetky šmýkľavky, hojdačky a kolotoče. Najviac sa jej samozrejme páčilo v skákacom hrade, odkiaľ sme ju museli s plačom ťahať. Foťák sme zabudli, takže fotky pribudnú nabudúce, po najbližšej návšteve Zoo. Kúpili sme však krásne pohľadnice, z ktorých zajtra pripravím Di puzzle. Som zvedavá, či sa jej bude zajtrajšia aktivitka páčiť.

utorok 12. mája 2009

Mramorovaný papier





Dnes sme s Diankou (2 a pol roka) tvorili mramorovaný papier (vďaka za nápad Chasing Cheerios), bez mramorových farieb. Potrebovali sme na to:
výkresy A4, penu na holenie, potravinové farby, stierku na okná, dva plechy na pečenie.
Najprv sme na jeden plech naniesli penu na holenie. Potom sme penu potravinovými farbami nerovnomerne pokvapkali. Penu a farby sme na plechu miešali prstami. Urobili sme na výkres odtlačok výkresu a preložili sme ho na druhý plech. Tam sme stierkou na okná penu zoškrabli. A takto nám vznikol mramorovaný papier.
Dianke sa táto aktivita veľmi páčila, najviac sa je páčilo miešanie peny s farbou a stieranie peny. Odporúčam však po maľovaní rúčky poumývať detským mydielkom a poriadne nakrémovať.

pondelok 20. apríla 2009

Ako ma premohol jeden neúspech

Ono to tak asi musí byť, že keď človek dva roky usilovne na niečom pracuje, zanedbáva dosť vecí asi do takej miery, že chrobáky mu šteklia chodidlá a zrazu ten človek zistí, že všetko bolo zbytočné, lebo sa v projekte vyskytli malicherné disproporcie, ktoré je potrebné "roztiahnutím" eliminovať a teda sa musí všetko prerobiť, vytlačiť a ešte aj zaplatiť, tak ho pristihne čosi podobné ako syndróm Burnout alebo stav totálneho emocionálneho a fyzického vyčerpania, zlyhanie adaptačnej odozvy organizmu. Už šiesty deň sa nedokážem pozrieť tým smerom, kde leží moja práca...
No tak som neuspela, no čo, veď som zažila aj horšie situácie, život ide ďalej, všetko prejde a ja to predýcham a prechodím a znova sa pustím do boja, veď som dospelý, zrelý človek, jedinečná a neopakovateľná bytosť, akurát sa moje sebavedomie rozbilo na drobné kúsky ako hlinený džbán na maturitnom večierku. Jednotlivé kúsočky odkopol erudovaný psychológ s titulmi pred menom aj za menom,hlásajúci humanizmus a trvalejšie hodnoty, na všetky svetové strany a ja ich teraz musím pozbierať.
Snáď sa mi to podarí. Len nie teraz...

pondelok 13. apríla 2009

Zoo Košice


I had to learn a lot before my rigorous exam, so my husband took Di to Zoo in Kosice. They spent all day at the Zoo. Di likes animals very much and she enjoyed the trampolines and playgrounds at the Zoo, too.